Zaprojektowanie oraz uruchomienie układu c.o. lub c.w.u z pompą ciepła jest łatwym i czytelnym procesem dla nowego obiektu jak i modernizowanego. Bez kosztownych przeróbek można podpiąć dodatkowe źródło pompę ciepła do instalacji ogrzewania przy zachowaniu istniejących funkcji użytkowych. Kalkulacja kosztów szybko wykaże po jakim czasie można liczyć na zwrot poniesionych kosztów (wartością dodaną jest komfort użytkowania). Obecnie dostępne na rynku urządzenia można podzielić na dwie kategorie. Ze względu na wykorzystanie dolnego źródła pompy dzielimy na gruntowe oraz powietrzne.
Pompy gruntowe wymagają zbudowania wymiennika złożonego z sieci rur pod powierzchnią gruntu (poniżej 1m) tzw układ poziomy lub w głębokich odwiertach pionowych około 100m, w których rury wymieniają ciepło miedzy gruntem a solanką tłoczoną pompą o dużej wydajności. Drugie, górne źródło znajdujące się w kotłowni zasilane przez gorące gazy sprężarki ogrzewa wodę układu c.o. lub c.w.u. budynku. Zaletą układu jest duża energooszczędność podczas eksploatacji, a wadą koszty inwestycji.
Z tych względów producenci wprowadzili na rynek pompę powietrzną, w której dolne źródło wykorzystuję powietrze atmosferyczne do wymiany cieplej. Możliwości, funkcję oraz sterowanie powietrznych pomp ciepła są podobne do pomp gruntowych. Prosty układ i szybki montaż z roku na rok zwiększa grono użytkowników powietrznych pomp ciepła. Współpracujemy z polskimi producentami pomp m.in. firmą Hewalex jak również z niemieckim producentem kotłów oraz pomp ciepła Buderus.
Lat doświadczenia
Zrealizowanych zleceń
Zadowolonych klientów
Wykonane elementy